Az emberi szervezet számára rendkívül fontos energiaforrások a különböző zsiradékok. Mindemellett nélkülözhetetlenek bizonyos hormonok és a D vitamin képződéséhez, a sejtmembránok alkotóelemei és segítenek fenntartani az állandó testhőmérsékletünket. Nagyon fontos azonban egy dolgot tisztázni. Felépítésüket tekintve a zsírok hosszú szénláncú zsírsavakból és glicerinből állnak, a különbséget a szénláncok alakja, hossza és a hozzá kacsolódó hidrogén atomok száma adja. Ez alapján megkülönböztetünk telített, egyszeresen telítetlen és többszörösen telítetlen zsírsavakat.
Telített zsírsavak
Telített zsírsavakat tartalmaznak az állati eredetű zsírok, valamint a pálma-és kókuszzsír is. (tulajdonképpen a szobahőmérsékleten szilárd zsiradékok). Fogyasztásuk nagyobb mennyiségben nem ajánlott, mivel bizonyítottan hozzájárulnak a magas LDL szinthez (úgynevezett rossz koleszterin), ezáltal az érelmeszesedéshez és több szív-és érrendszeri betegség kialakulásához.
Ha feltétlen valamilyen állati eredetű zsírt szeretnénk fogyasztani, válasszuk a kacsazsírt, mivel ebben található a legkevesebb telített, és a legtöbb telítetlen zsírsav az állati eredetű zsiradékok közül.
Telítetlen zsírsavak
Telítetlen zsírsavakat főleg növényi eredetű olajak tartalmaznak, melyek szobahőmérsékleten folyékonyak. Bizonyítottan emelik a HDL (jó koleszterin) szintjét és csökkentik a LDL-t, ezáltal igazán szívbarát megoldást jelenthetnek.
Egyszeresen telítetlen zsírsavak legfőbb képviselője az omega-9, amely nagy arányban megtalálható az olívaolajban, repce-, kukorica-, szójaolajban és diófélék olajában is. Sütéshez használjunk szűz olívaolajat vagy mogyoróolajat, mindkettő hevíthető magasabb hőmérsékletre is, ezáltal alkalmasak lehetnek bő olajban sütésre is ha feltétlenül indokolt. Salátákhoz, öntetekhez, szószokhoz extra szűz olívaolaj vagy tökmagolaj dukál. Fogyasszuk bátran magas E vitamin és szelén tartalmuk miatt rendkívül egészségesek.
Többszörösen telítetlen zsírsavak szintén nagyon fontos elemei lehetnek a kardiovaszkuláris betegségek megelőzésének. Ide tartoznak az omega 6 és omega 3 zsírsavak, melyek esszenciális zsírsavak, ami azt jelenti, hogy a szervezet csak részben vagy egyáltalán nem képes előállítani őket, így mindenképpen szükséges külső forrásból bevinnünk. Omega 3-at tartalmaz alfa linolénsav formájában a lenmagolaj, dióolaj, illetve EPA ÉS DHA formájában a tengeri halolajak. Az omega-6 zsírsavak növényi olajokban találhatók meg, így a lenmagolaj, dióolaj, mogyoróolaj tartalmazza nagyobb mennyiségben.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Pellentesque vitae nunc ut
dolor sagittis euismod eget sit amet erat.
Mauris porta. Lorem ipsum dolor.
Working hours
Monday – Friday:
07:00 – 21:00
Saturday:
07:00 – 16:00
Sunday Closed
Our socials
0
0
Kosarad
Kosarad üres
Kedves Látogató! Tájékoztatunk, hogy a honlap felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk. A honlapunk használatával a tájékoztatásunkat tudomásul veszed.ElfogadomAdatvédelmi irányelvek