10+1 szuper nyomós érv, hogy miért kezdj el most sportolni, ha eddig halogattad volna
Az egészség és az optimális testsúly megtartása szempontjából elengedhetetlen a sport az életünkben. A mozgás biológiai szükséglet, alapvetően arra lettünk evolúcionálva, hogy gyűjtögessünk vagy levadásszuk a táplálékunkat a prérin. Manapság azonban leginkább megrendeljük vagy éppen autóval megyünk a szupermarketbe a „prédáért.” Lényegesen kevesebb energiabefektetést igényel… A napunk nagy részét is nem a földeken dolgozva töltjük, hanem általában egy íróasztal fölé görnyedve. Ez az új kényelmes életforma azonban, ha egészségesek szeretnénk maradni, megköveteli tőlünk, hogy a nap folyamán elkülönítsünk némi extra időt a mozgásra. És hogy milyen előnyünk származik ebből?
1. Jót tesz a szívnek
Főleg az állóképességi sportok apró hajszálereket nyitnak, amelyek javítják a szív vérellátását. Továbbá a rendszeres testmozgás csökkenti a nyugalmi pulzust, mivel szívünk hatékonyabban működik. Ennek pozitív következménye, hogy a hétköznapi tevékenységeinket is jobban bírjuk, nem fulladunk ki egy rövid lépcsőzés után. Növeli az erek rugalmasságát is, ezáltal csökken a magas vérnyomás és a trombózis veszélye.
2. Erősíti az immunrendszert
Vizsgálatok támasztják alá, hogy mozgás közben több immunitást segítő sejt termelődik és gyorsabban is keringenek a véráramban, ezáltal hatékonyabbak az immunfolyamatok. Más vizsgálatok szerint a mozgás közben megemelkedő hőmérséklet gátolja a baktériumok szaporodását. Közvetetten pedig a mozgás hatására csökken a stresszhormonok termelése, így a különböző betegségek valószínűsége is.
3. Rákmegelőzés fontos eleme
Becslések szerint a rákos megbetegedések 50%-a megelőzhető lenne életmódbeli változtatásokkal. Kutatások szerint, legkevesebb 20 százalékkal kisebb a mellrák gyakorisága azoknál a nőknél, akik egy héten hét órát mozognak. A mellrák mellett a mozgás különösen a gyomor- és a prosztatarák megelőzését is jelentősen segíti
4. Megelőzhetjük a csontritkulást
Az izomösszehúzódások ingerként hatnak a csontokra, javítják azok vérellátását, ezáltal biztosítva a csontépítéshez nélkülözhetetlen ásványi anyagokat, például a kalciumot. A kisebb ellenállással szemben végzett gyakorlatok erősítik az izmokat és a csontokat. Az aerob mozgások, amelyek a gravitációval szemben történnek, szintén serkentik a csontépítő folyamatokat. A mozgás hiánya általánosságban véve csonttömeg-vesztéssel jár, ami mérhető is. Az izmok is leépülnek, elsorvadnak. Az elülső, úgynevezett négyfejű combizom gyengesége például bizonyítottan növeli a csípőtáji törések valószínűségét.
5. Csökkenti a cukorbetegség szövődményeit
A rendszeres mozgás segít a betegség egyensúlyának megtartásában. Mozgás hatására csökken a vércukor és a HbA1c szint, javul az izomsejtek inzulinérzékenysége. Prediabetesben csökkenti a II. típusú cukorbetegség kialakulásának valószínűségét. Általánosságban a rendszeresen sportoló betegeknél ritkábban alakulnak ki a cukorbetegség szövődményei.
6. Jó hatással van hangulatunkra
Sportolás közben endorfin, a boldogsághormon szabadul fel szervezetünkben, ennek köszönhetően enyhül a feszültségérzet, felszabadultabbnak érezzük magunkat. Heti háromszor végzett testmozgás szignifikánsan csökkenti a depresszió kialakulásának valószínűségét.
7. Javítja szexuális életünket
Brit tudósok (tényleg) megállapították, hogy egy rendszeresen edző férfinál ritkábban alakulnak ki erekciós problémák, de nők esetén is nagyon fontos, mivel a mozgás elősegíti a genitáliák jobb vérellátását, ezáltal fokozza a nemi vágyat és az orgazmuskészséget. A jó szexuális élethez szükséges némi állóképesség is, tehát megállapíthatjuk, hogy nem hátrány az sem, ha nem fulladunk ki 2 percen belül.
8. Segíti a nyugodt alvást
A jó időben végzett sport hozzájárul a jó éjszakai alvásunkhoz. A leghasznosabb a reggeli vagy délelőtti mozgás, így már a nap elején beindulhatnak azok a pozitív hormonális és energetikai folyamatok, amiket a mozgásnak köszönhetünk és így egész napunkra pozitív hatást gyakorolnak. Ha a nap végén iktatjuk be az edzést, minél intenzívebb mozgást tervezünk, annál előbb kell befejezni ahhoz, hogy ne zavarja meg az alvásunkat. Általában elmondható, hogy egy nagyon intenzív edzést célszerű a tervezett alvásunk előtt 4 órával befejezni.
9. Késlelteti az öregedést
A mozgás serkenti a vér áramlását az agyba, így csökkenti az agyvérzés kialakulásának esélyét. Fejleszti továbbá a mentális készségeket, a logikát és a memóriát. Lassítja a központi idegrendszer elfajulását, ami lassabb reflexekhez és gyengülő mozgáskoordinációhoz vezethet.
10. Megszépíti a bőrt
Ahogy öregszünk, a bőr középső rétege (irha) folyamatosan vékonyodik, míg a külső szaruréteg vastagszik, így bőrünk idővel egyre ráncosabb és petyhüdtebb lesz. A rendszeres testmozgás azonban gátolja ezeket a folyamatokat, illetve azáltal, hogy javul a test egészének vérellátása, a bőr is több éltető tápanyaghoz, oxigénhez jut.
+1 Növeli az izomtömeget, ezáltal segíti az optimális testsúly megtartását.
A rendszeres testmozgással kalóriát égetünk, így könnyebben állítjuk be a negatív energiamérlegünket, ami a fogyáshoz elengedhetetlen. Továbbá izmot is építünk, ami hosszútávon szintén segíti az optimális testsúlyunk elérését és megtartását, mivel minél magasabb testünk izomaránya, annál több kalória elégetésére képes nyugalmi állapotban is.