10 apró változtatás, amelyekkel egészségesebbé teheted a táplálkozásod
A diéta és fogyókúra szavak általában ellenérzéseket váltanak ki a legtöbb emberből, szabályok, éhezés, szenvedés nagyjából ezekre asszociálunk a hallatán. Legtöbbünkre azonban időnként felszalad pár kiló vagy éppen jó pár, amelyektől aztán nagyon szeretnénk megszabadulni. Elkap a gépszíj, éhezünk edzünk és diadalmasan konstatáljuk, hogy bizony megbirkóztunk ezzel a kis felesleggel, helyre állt a világ rendje. Na, itt kezdődik a probléma… visszatérünk a régi szokásokhoz, nekünk most már mindent lehet, elvégre kellően karcsúak vagyunk… egy ideig…kicsit belelazulunk az étkezésekbe, az edzés helyett is találunk izgalmasabb elfoglaltságot és kezdődik minden elölről.
Hogy kivédjük ezt az örökös jojózást, célszerű lenne kis lépésekben haladni, semmi drasztikus csak pár apró változtatás, ami nem is fáj annyira. Lássuk, mik lehetnek ezek!
1. Figyelj a napi vízfogyasztásodra!
Ajánlások alapján érdemes napi 2-2,5, de inkább 3l VIZET! fogyasztani. A víz tulajdonképpen minden, a szervezetünkben végbemenő folyamathoz szükséges, ezt jól mutatja, hogy víz nélkül maximum 3-4 napot vagyunk képesek túlélni, míg élelem nélkül hónapokig is elvagyunk. Ha nem iszunk eleget, szomjasak leszünk…micsoda megállapítás, ugye? Mi a gond ezzel? A gond az, hogy a szomjúság érzetet hajlamosak vagyunk összekeverni az éhséggel és előfordulhat, hogy betolunk egy extra étkezést, miközben csak egy kis vízre lett volna szükségünk. Hogyan tudjuk ezt elkerülni? Egyrészt tudatosan odafigyelünk, hogy meglegyen ez a 2-3l víz vagy az is egy megoldás, ha szokatlan időben, helyzetben leszünk éhesek, iszunk egy nagy pohár vizet és várunk 20 percet. Ha még mindig nagyon ennénk valamit, akkor hajrá!
2. A rost jó barát!
A rostok tulajdonképpen szénhidrátok, azok a típusúak, amelyek emésztéshez nincs megfelelő enzimünk, így nem tudunk belőlük energiát nyerni és tulajdonképpen változatlan formában hagyják el az emésztőrendszert. Nekünk mi a jó ebben? A rostok nagyon sok vizet kötnek meg, ezáltal sokáig teltségérzetet okoznak. Ezen kívül epesavakat is képesek megkötni, melyek koleszterint tartalmaznak, így nem szívódnak fel a véráramba. Hasonló a helyzet a cukrokkal is, segítenek a vércukorszint stabilizálásában.
3. Ha édességre vágysz, egyél inkább gyümölcsöt!
Én megértem, hogy egy alma azért nem egészen olyan, mint a Nutella, nem is azt mondom, hogy soha nem ehetünk, semmilyen édességet, de ha csak minden második alkalommal cserélünk gyümölcsre, már sokat tettünk a tartós karcsúságért. Gyümölcsökkel több legyet üthetünk egy csapásra. A magas rosttartalmuk miatt tovább érezzük magunkat jóllakottnak, illetve hozzájárulnak a jó emésztéshez is. Továbbá bevittünk egy csomó mikrotápanyagot is, ugyanis tele vannak vitaminokkal és ásványianyagokkal, miközben egy Nutella bármennyire finom is, lényegében csak cukor és pálmaolaj.
4. Ne finomkodjunk!
Fogyókúrás alapvetés, hogy csak teljeskiőrlésű pékárukat fogyasszunk. De tudjuk pontosan miért? Ezek az élelmiszerek közel ugyanannyi kalóriát tartalmaznak, mint finomított társaik. Ennek ellenére, hogy megértsük miért is jók ezek a termékek nekünk, fontos tudni a különbséget. A finomlisztet csak a búzamag belsejéből állítják elő, míg a teljeskiőrlésű verzió tartalmazza a búzaszem külső részeit is, így a korpát és a csírát is. Ezen plusz összetevők sokkal magasabb rosttartalmat biztosítanak, így elnyújták a szénhidrátok felszívódását és hosszabb ideig biztosítanak teltségérzetet, valamint rengeteg ásványianyagot, például magnéziumot tartalmaznak
5. Cukor helyett természetes édesítő!
Kristálycukor helyett már több természetes, de alakbarát alternatíva áll rendelkezésünkre. A méz kicsit kevesebb kalóriát tartalmaz, de gyakorlatilag minden olyan anyagot tartalmaz, amelyre testünk táplálásához szükség van, például 18 féle aminosavat, rengeteg ásványianyagot és vitaminokat. Cukor helyettesítésre opció lehet a nyírfacukor (xilitol), édesítőereje megegyezik a cukoréval, de csak fele annyi kalóriát tartalmaz. Az eritriol is egy cukoralkohol, kalóriatartalma nulla. Az eritrit több gyümölcsben is előfordul természetesen, például dinnyében, szőlőben. A stevia is jó megoldás, melyet egy dél-amerikai növényből vonnak ki, akár 300x édesebb lehet a cukornál, de kalóriatartalma szintén nulla.
6. Csak olaszosan!
Nevezetesen, ha már pastát eszünk, az legyen a legjobb. Az olasz tészták hagyományosan durumbúzából készülnek, melynek több előnye is van. Az első és számomra legfontosabb, hogy finomabbak a belőle készült tészták. További pozitívum, hogy szintén lassú felszívódású szénhidrátokat tartalmaz, emellett magasabb a fehérjetartalma, mint a hagyományos búzáé. Cseréljük hát bátran tésztáinkat az olasz verzióra.
7. Nem kell, hogy minden étel ússzon a zsiradékban!
A konyhatechnológián sok minden áll vagy bukik az alakunkat illetően. Készítünk otthon egy pörköltet és jó magyar szokás szerint két óriás kanál zsírral kezdődik a recept. Teljesen felesleges… ízben nem ad annyit hozzá az ételünkhöz, amennyi plusz kalóriát beviszünk ezzel. Arról nem beszélve, hogy főleg telített zsírsavakat tartalmaz, amelyek szív-és érrendszeri szempontból nagy kockázatot jelentenek, mivel megemelik koleszterinszintünk. Főzéshez használjunk extraszűz olivaolajat, ez a legegészségesebb verzió, mivel gazdag telítetlen zsírsavakban, omega 3 és 6 tartalma igen magas.
8. A rántáson túl is van élet!
Klasszikus menzás főzelékek, szinte egységesen lisztízű az összes, annak ellenére, hogy az alapvetően zöldségekből készülő étel egy rendkívül egészséges, finom és változatos köret lehet húsok mellé. Már csak az ízvilága miatt is érdemes lehet kipróbálni egy két egészségesebb alternatívát. Először is adott a lehetőség, hogy a főzelékünket önmagával sűrítsük. Ez a megoldás a nagyobb víztartalmú zöldségek esetén nem igazán kivitelezhető, így azokra jó lehet az útifűmaghéj (kevés is elég belőle), a zabliszt vagy rizsliszt. Ha kissé ódzkodunk ezektől a liszt fajtáktól, jól alkalmazható sűrítésre a főtt krumpli is.
9. A sütő is tud annyit, mint az olaj!
Ez is egy konyhatechnológiai kérdés. Vannak olyan ételek, amelyek sütős verziója meg se közelíti az olajban sültet. Nálam ilyen például a bundáskenyér. Ebben az esetben ügyeljünk arra, hogy megfelelő minőségű (magasabb füstpontú, NEM HASZNÁLT) olajban süssünk, és megfelelő hőmérsékleten, ugyanis ha nem elég forró és úgy rakjuk bele a sütnivalót, csak magába szívja az olajat és egy csucsógós, olajos valamit kapunk a végén. No de, egy rántotthús lehet isteni finom sütőben sütve, ugyanígy mindenféle rántott dolog is, olyannyira, hogy talán meg sem tudjuk mondani, hogy nem olajban sült, viszont sokkal kevesebb kalóriát tartalmaz. A másik kardinális kérdés a sültkrumpli… egy a sütőben, grill funkcióval sült, jól fűszerezett krumpli…mennyei.
10. Csak természetesen!
Tartózkodjunk minden mű, mesterséges anyagtól, kerüljük a feldolgozott élelmiszereket. Bármit is vásárolunk, ha eddig nem tettük, szokjunk rá a címke olvasgatásra. A felvágottak esetén például szerintem sírva fakadna bármely mediterrán országban élő, ha látná micsoda olasz, zala, bécsi, párizsi és egyéb fantázianevekre hallgató ipari hulladékokat fogyasztunk. Keressük a magas hústartalmú termékeket, 90% felett elfogadható. Tejtermékek is már önmagukban feldolgozottnak számítanak, de válasszuk a természetes megoldásokat, nem az agyoncukrozott, ízesített, színezett borzadályokat. Ha sokáig egészségesek szeretnénk maradni az instant termékeket pedig felejtsük el egy életre.