Erre az egy mondatra komplett iparágak épültek az elmúlt években. Óriási példányszámban eladott önsegítő könyvek, telt házas előadások, a legkülönbözőbb coachok megjelenése és tündöklése, továbbá nagy nevű kozmetikai és ruházati márkák is zászlajukra tűzték ezt a hangzatos mondatot, mert az aktuális trend szerint, így mindent IS el lehet adni.
A probléma ott kezdődik, hogy ez a szemléletmód látszólag az egyénről szól. Évtizedeken keresztül a 180 centis, 50 kilós nők voltak a szépségideálok, beléjük botlottunk mindenütt, óriásplakátokon, az újság címlapján a fodrásznál, a tévében kb. mindenütt. Rendkívül frusztráló volt az átlag nő számára, hogy nagy vonalakban sem hasonlít ehhez a képhez. Aztán jött ez az új hullám, amivel mocskosul átestünk a ló túloldalára. Fogadd el magad…nők milliárdjai érzik személyesen megszólítva, sőt felszabadítva magukat. Végre ez a márka/cég/könyv hozzám szól, megért engem, törődik velem, fontos vagyok… így lesz az egyénből, igazán márkahű, elkötelezett vásárló.
Azonban felmerül bennem a kérdés, hogy az egyén szemszögéből okoz-e ez valós pozitív változást? Boldogabb, elégedettebb is lesz hosszútávon vagy csak a jól reklámozott termék vásárlásának idejéig? Nos, ezek az adatok nem szerepelnek a cégek forgalmi kimutatásain… “who cares? mondja az angol”.
Mi akkor a jó megközelítés? Kergessünk továbbra is hiú ábrándokat? A válasz egyértelműen nem. A XIII. században, Assisi Szent Ferenc fogalmazta meg a legcélravezetőbb és legjobb megoldást erre a dilemmára.
“Uram, adj türelmet,
Hogy elfogadjam amin nem tudok változtatni,
Adj bátorságot, hogy megváltoztassam, Amit lehet,és adj bölcsességet,
Hogy a kettő között különbséget tudjak tenni.”
Ezt a szemléletmódot az életünk minden területén nagy sikerrel lehet alkalmazni, higgyétek el! A magam részéről nem fogok azon görcsölni, hogy csak 165 centisre nőttem vagy hogy nem kék a szemem, de ha valamilyen oknál fogva, ehhez a magasságomhoz mondjuk 100 kg-ra híznék, azon igenis LEHET és KELL is változtatni! Az életünk minden területén találunk ilyen dolgokat, amiken LEHET és KELL is változtatni! Nagyon fontos az önfejlesztés, az olvasás, a művelődés, ezek által tudunk fejlődni, ami végtére is az emberi élet célja!
Fejlődéshez változásra van szükség
Képzeljük el, ahogy a Wright testvérek szépen konstatálják és elfogadják, hogy nem tudunk repülni, hát nem vagyunk mi madarak… nem építették volna meg 1903-ban a légcsavar legelső változatát. Nagy hiányérzetünk támadhatna, hiszen ma is ugyanazon elvek alapján számítják és alakítják ki a leghatékonyabb légcsavarformákat. Edward Jenner is elfogadhatta volna, hogy a himlő olyan, amilyen. Nem kellett volna kísérletezgetni, így általa sose derült volna fény a vakcinázás jelentőségére. Bárki képes lehet elképesztő dolgokra, ha elfogadja a megváltoztathatatlant és mindig a maximumra törekszik a megváltoztatható kapcsán.
Tökéletesség helyett következetesség
Persze számításba kell venni az “emberek vagyunk” faktort. Nem mindig úgy jönnek ki a dolgok, ahogy terveztük, a gyakorlat sokszor felülírja az elméletet. Az egészséges életmód tekintetében, elméletben rendkívül egyszerűek a szabályok. Együnk minőségi ételeket és mozogjunk sokat. Egyszerű, nem? Mint leszokni a dohányzásról, nem szabad rágyújtani, ennyi, egyszerű a feladat.
A gyakorlatban azonban ezek mind sok-sok tényezős dolgok. Meglehet, hogy mondjuk ünnep van és zokszó nélkül bevágunk a mama féle sütiből fél tepsit, egyrészt mert finom, másrészt meg mert tudjuk, hogy a mami örül neki. Előfordul, hogy kint hideg van, szar napunk volt és inkább a párunkkal összebújva filmet nézünk futás helyett. Nők várandósság idején, nyilván nem a diétán fognak elmélkedni, amikor olyan kívánósak, hogy majd meg halnak egy falat csokiért. Felszalad néhány plusz kiló? Számít? Van ennek jelentősége?
Nincs, ha átmeneti, eseti jelenségről van szó. Ha az ünnepek végeztével összekapjuk magunkat és ledobjuk a téli fókazsírt, ha a terhesség során feljött kilóktól próbálunk megszabadulni, amint arra lehetőségünk van. Tehát alapvetően törekszünk az egészséges életmódra, egészséges szokásaink vannak, de néha benne van egy kis lazaság is a rendszerben. A probléma akkor kezdődik, ha szokás lesz a fél tepsi süteményből, a tévé előtt fetrengésből és a 10 éves gyermekünk világrahozatalával magyarázzuk magunkon a 20 kg felesleget.
Na és miért is pörgök most én is a túlsúlyon? Miért mondom, hogy NE FOGADJUK EL MAGUNKAT TÚLSÚLLYAL! Miért állítom, hogy elképesztően károsak ezek a kampányok?
Beletörődni abba, hogy túlsúlyosak vagyunk, hogy pihenés nélkül nem tudunk felsétálni a harmadikra, hogy nem tudunk futni a gyerek után, hogy megszólnak/beszólnak időnként (nyilván nem helyénvaló,de sajnos ilyenek az emberek), hogy csak álmodozva nézegethetünk egy kis nyári ruhát, hogy lassan egyre több panaszunk van, hogy megjelenik a cukorbetegség, a magas vérnyomás stb…beletörődni mindebbe, olyan mintha állna a garázsban egy Trabant 601 S, illetve egy Audi RS6 és mi rendre a Trabantba szállunk be. Miért? Ha van lehetőségünk Audival is járni. Miért elégszünk meg egy lemondásokkal teli és potenciálisan rövidebb élettel, ha van lehetőségünk ezen javítani.
Lássuk a tényeket
- Egy 2015-ös felmérés szerint a magyar férfiak 72%-a túlsúlyos vagy elhízott, míg nők esetében ez az arány 64%.
- WHO adatai szerint Európában a 7 legfőbb egészségügyi kockázat közül 6 a helytelen étrenddel és a kevés testmozgással kapcsolatos.
- A becslések szerint a szívbetegségek, a stroke és a 2-es típusú cukorbetegség 80%-a, valamint a rákos megbetegedések 40%-a elkerülhető lenne az általános életmód kockázati tényezők (beleértve a dohányzást) kiküszöbölésével.
- Az elhízás 5-10 évvel csökkenti a várható élettartamot. Egyértelműen bizonyítható az elhízás és bizonyos ráktípusok közötti összefüggés.
- Az elhízásnak tulajdonított rák százalékos aránya vastagbélrák esetében 11%, posztmenopauzális emlőrák esetén 9%, méhtestrákban 39%, veserákban 25% és nyelőcsőrákban 37% volt egy 2002-es tanulmány szerint.
- Legújabb kutatások szerint, a testtömeg-index 5 kg / m2-rel történő növekedése, 10% -kal növeli a rákos halálozás kockázatát.
- Framingham vizsgálat adatai szerint az elhízott férfiak 78%-ának, a nők 68%-ának magas a vérnyomása.
- Nemzetközi vizsgálatok igazolják, hogy 10 kg testsúlynövekedés 3 Hgmm-rel növeli meg a szisztolés, 2,2 Hgmm-rel a diasztolés vérnyomást.
- A szívinfarktus hátterében 52%-ban, az agyi történések hátterében 71–83%-ban igazolható a magas vérnyomás.
- Világszerte az összhalálozás 13%- a, a szív- és érrendszeri megbetegedések 50%-a kóros vérnyomásértékkel társul.
- A WHO adatai alapján a cukorbetegség 44%-ban hozható összefüggésbe az elhízással.
- Az elhízással összefüggő cukorbetegség előfordulása 2025-re várhatóan megduplázódik, 300 millióra.
- Férfiak körében, 28 feletti BMI esetén 30%-kal nő az impotencia előfordulása.
- Túlsúlyos nők esetében sokkal nagyobb a meddőség, a vetélés és a terhességi szövődmények kockázata.
Mindezek fényében nagyon határozottan állítom, hogy Trabanttal járni nem csak kényelmetlen, hanem nagyon veszélyes is. Ne legyünk saját magunk ellenségei, VÁLTOZTASSUNK, mielőtt csak az maradna, hogy elfogadjuk a megváltoztathatatlant! A túlsúly nem esztétikai, hanem nagyon komoly egészségügyi kérdés! Nem egyszerű, de kezdjük kis lépésekben!
A legapróbb változás is VÁLTOZÁS és ez a lényeg!